utorok 6. marca 2012

Staromodne likerove spice


Likerove spice, kremese, sacherove torty, veterniky, slahackove pohare, laskonky, kokosove rezy...no proste stare-dobre zakusky z komunistickej cukrarne. Aj vy si na ne spominate? Ja teda uplne zivo. Nejedna nedela sa koncila rodinnym posedenim v takejto cukrarnicke. Dodnes si pamatam chut pravej slahacky, cistej cokolady, chrumkaveho cesta, vonu masla a ostatnych cerstvych a poctivych surovin. Ach, vecna skoda, ze taketo cukrosky uz davno vymreli:((( 




Urobit likerovy spic bola pre mna vzdy vyzva. A ako to uz u mna byva zvykom mala som k jeho realizacii dlhu vypravu:) A ta sa aj ukazala ako opodstatnena. Je to casovo narocnejsi zakusok a rozhodne treba pri nom aj vela trpezlivosti. Spice som robila na 3 etapy. Vo stvrtok vecer som si urobila zakladnu cokoladovu hmotu, ktora musi odstat do druheho dna. V piatok som spice nastriekala a naplnila ich likerom. No a v sobotu rano som ich oblievala cokoladou. Och, to bol teda proces! A to som ani nepiekla domace piskoty. A kedze som ich pripravovala v malej kuchynke, spice a cokolada boli vsade, kde to centimetre stvorcove dovolovali:)


Ako mozete posudit moje likerove spice nie su uplne "spicove", lidicky, ale ta chut, taaaa luxusna chut za tu drinu urcite stoji!!! A tiez mamina radost, pretoze spice boli darcek k jej narodeninam. Takze mami vsetko naj este raz a dufam ze si si pochutila (ked toto citas urcite sa smejes, lebo sama si videla, kolko som sa s nimi namordovala a to som ti zatajila, ze som si asi do 6 spicov nestastnou nahodou sadla:)


Receptik mam od Meggienky z MMB http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=14186 a je fakt super, akurat ja som uvedene mnozstva ztrojnasobila. V receptiku som tiez zhrnula vsetky podstatne info a rady, ktore pri priprave likerovych spicov ocenite. Povodne som aj chcela nafotit kompletny postup, ale zial z casoveho hladiska mi to akosi nevydalo...


Cokoladova hmota (na cca. 50-60 mensich kuskov):

  • 270ml vody,
  • 240g krystaloveho cukru,
  • 3 polievkove lyzice Solamylu,
  • 375g cokolady na varenie,
  • 375g Cery resp. stuzeneho tuku.
Dalej budete potrebovat:
  • okruhle piskoty (domace alebo kupovane - ja som pouzila zn. Opavia),
  • vajecny, karamelovy alebo iny sladky liker (velmi dobry je domaci liker zo Salka, lebo je husty a zo spicov nevytecie, ale mozete pouzit aj kupovany, ktory zahustite praskovou slahackou alebo susenym mliekom).
  • cokoladovu polevu,
  • specialnu spicku na vyrobu spicov velkosti 20/28 a ozdobnu spicku na uzatvorenie spicov,
  • papier na pecenie.
  1. Cokoladovu hmotu si pripravime den vopred. Z vody, cukru a Solamylu uvarime za staleho miesania hustejsi sirup. Davajte bacha, aby ste hrniec odstavili z ohna hned ako zacne vriet. Do odstaveneho sirupu postupne zamiesame polamanu cokoladu na varenie a na kusky nakrajanu Ceru. Poctivo miesame dovtedy, dokym sa nam hmota pekne nespoji. Nechame vychladnut pri izbovej teplote do druheho dna.
  2. Na druhy den cokoladovu hmotu vyslahame elektrickym slahacom a vznikne nam tak pomerne tuhy krem. Ak sa vam nahodou cez noc na hmote vytvori biela vrstva stuhnuteho tuku, nelakajte sa. Da sa to pekne vyslahat a tuk sa bez problemov spoji s kremom. 
  3. Aby piskoty nenavlhli od likeru, potrieme ich najskor tenkou vrstvou cokolady.
  4. Specialnou likerovou spickou nastriekame z cokoladoveho kremu "sudky".Je dolezite, aby dierka na likerovej spicke nebola zakryta, v opacnom pripade by ste zabranili pristupu vzduchu a plnenie by vam neslo. 
  5. Spice naplnime likerom. Mne sa na pohodlne plnenie osvedcil mini plastovy lievik. Uzatvarame ich ciapockou z kremu vytvorenou za pomoci ozdobnej spicky. Odlozime ich na nejaky cas do chladu, aby poriadne stuhli.
  6. Pripravime si cokoladovu polevu, ktoru nalejeme do uzsieho a vyssieho hrnceka. Oblievame ich tak, ze spic otocime "hore nohami" a cely az po piskotu namocime do cokolady v hrnceku. Ihned vytiahneme, jemne otrasieme z prebytocnej cokolady a polozime najlepsie na papier na pecenie, aby sa vam potom dobre odlepovali. Ked su spice poriadne vychladene, cokolada na nich tuhne takmer okamzite. 
  7. Hotove likerove spice dame opat do chladu zatuhnut. Najlepsie su vtedy, ked putuju z chladnicky priamo do pusy. Dobru chut!
Ak sa vam zda tento moj siahodlhy postup tazkopadny, mozete kuknut toto uzitocne videjko, ktore aj mne velmi pomohlo:

Specialna likerova spicka v popredi a spicka na vytvaranie ciapociek (na krabicke v strede)

Specialnu likerovu spicku som kupila samostatne. Nahodou k nej pasuje vrecko zo sady spiciek znacky Kaiser (vid. obrazok). Sadu som kupila vo Viedni, ale mozno ju dostat aj u nas. Kazdopadne znacku Kaiser odporucam, mam od nich skoro vsetky formy na pecenie a som s nimi velmi spokojna.




štvrtok 1. marca 2012

Nie su beetballs ako meatballs...


To teda nie su...Ale ako zdrava vegetarianska alternativa k notoricky znamym masovym gulickam so spagetami su beetballs alebo gulicky z cervenej repy velmi dobra volba. A okrem repy su v nich aj ine zdraviu prospesne ingrediencie ako fazula, ovsenne vlocky, cesnak a bylinky. A ked beetballs na panvici poctivo dochrumkava opeciete z kazdej strany, urcite sa na ne "namotaju" aj zanieteni masozravci. Aj ked uprimne priznavam, ze klasicke meatballs su a ostanu navzdy moja srdcovka:)))


Na cca. 4 porcie:
(Zdroj: http://khavanu.blogspot.com/2011/04/bean-and-beet-way-better-than-meat.html)

  • 1 mensia cervena repa,
  • 1 a pol hrnceka tmavej varenej fazule (ja som pouzila konzervu),
  • 1 vajce,
  • 3-4 struciky cesnaku,
  • 1 hrncek chlebovych omrviniek bez korky (ja som pouzila rozmixovane striedky z 2-dnoveho chlebika ),
  • 1/4 hrnceka jemnych ovsennych vlociek,
  • trosku vody,
  • 1/2 cajovej lyzicky mletej papriky,
  • stipka kayenskeho korenia,
  • oregano,
  • sol,
  • olej na vysmazanie.

Okrem toho:
  • cestoviny (najlepsie spagety alebo fettuccine),
  • paradajkova omacka (samozrejme domaca:),
  • parmezan.
  1. Fazulu roztlacime resp. rozmixujeme v elektrickom robote. Pridame ocistenu a najemno nastruhanu cervenu repu. 
  2. Do masy dalej pridame najemno nakrajany cesnak a rozslahane vajicko. Zahustime chlebovymi omrvinkami a ovsennymi vlockami. Ak je hmota az prilis tuha, mozeme ju zriedit troskou vody.
  3. Na zaver pridame koreniny, bylinky a sol. Vzniknuta masu dame na 10 min. do chladnicky odpocivat.
  4. Po vytiahnuti z chladu z nej formujeme podla moznosti co najmensie gulicky, pretoze tie sa lepsie prepecu. Vytvorene gulky taktiez dame este na 15 min. do chladnicky.
  5. Na panvici si rozpalime dostatocne mnozstvo oleja a gulicky na nom pomaly opekame. Dbajte na to, aby kazda jedna gulicka bola dokonale z kazdej strany opecena dochrumkava. 
  6. Beetballs podavame teple spolu s cestovinou preliatou paradajkovou omackou. Podla chuti tiez mozeme posypat hoblinkami parmezanu. Dobru chut!